Wyszukaj chorobÄ™ rzadkÄ…
Inne opcje wyszukiwania
Mieszana dysgenezja gonad z kariotypem 45,X/46,XY
Definicja choroby
Rzadka choroba / zaburzenie różnicowania płci (DSD) związana z nieprawidłową liczbą chromosomów płciowych, wynikającą z mozaikowatości chromosomu Y, oraz nieprawidłowym rozwojem gonad i cechami zespołu Turnera.
ORPHA:1772
Classification level: Zaburzenie- Synonim(y):
- 45,X/46,XY MDG
- 45,X0/46,XY MDG
- 45,X0/46,XY mieszana dysgenezja gonad
- Rozpowszechnienie: Unknown
- Dziedzictwo: Nie dotyczy or Nieznany
- Wiek początku: W każdym wieku
- ICD-10: Q98.7
- OMIM: -
- UMLS: C0018055
- MeSH: D006060
- GARD: -
- MedDRA: -
Podsumowanie
Opis tej choroby jest dostępny w języku angielskim
Epidemiologia
Częstość występowania jest nieznana.
Obraz kliniczny
Objawy kliniczne są bardzo zróżnicowane, od częściowej wirylizacji i obojnaczych narządów płciowych przy urodzeniu do fenotypu całkowicie męskiego lub żeńskiego. Najczęstszą cechą mieszanej dysgenezji gonad 45,X/46,XY (MGD) jest asymetryczny rozwój jąder, często z jednostronną dysgenezą jądra oraz pasmowatą gonadą po drugiej stronie. Może również występować asymetria zewnętrznych i wewnętrznych narządów płciowych. Niemowlęta mogą mieć czyste obojnactwo narządów płciowych, a decyzja o przypisaniu płci może zostać odroczone lub otwarta. U niektórych niemowląt może występować wnętrostwo, częściowa dysgenezja jąder i spodziectwo. Dzieci dotknięte chorobą mogą wykazywać inne kliniczne objawy zespołu Turnera (np. niski wzrost, wady rozwojowe nerek itp.). W zależności od stopnia dysgenezy mogą być zachowane struktury Müllera. Macica ma zmienną wielkość, a stopień zróżnicowania wewnętrznych narządów płciowych jest zmienny. U obu płci może wystąpić niskorosłość. Zwiększone jest ryzyko gonadoblastoma i dysgerminoma. Ogólny rozwój jest prawidłowy.
Etiologia
Pacjenci z mieszaną dysgenezją gonad 45,X/46,XY (45,X/46,XY MGD) mają najczęściej kariotyp 45,X/46,XY, przy czym fenotyp gonad i zewnętrznych narządów płciowych zależy od proporcji komórek z monosomią. Obecność linii komórkowych 45,X jest często związana z rearanżacjami chromosomu Y (dicentryczne i pierścieniowe chromosomy Y), które również mogą mieć wpływ na fenotyp. Wszystkie przypadki są sporadyczne. Ustalono kilka korelacji genotyp-fenotyp: częściowa ekspresja genu SRY (prowadząca do częściowej dysgenezy jąder i zmniejszonej syntezy testosteronu, a tym samym do osłabienia efektu androgennego), obecność locus gonadoblastoma ( TSPY1) na chromosomie Y u kobiet (związana ze zwiększonym ryzykiem rozwoju nowotworów) oraz utrata dawki genu SHOX prowadząca do niskiego wzrostu. Rozwój macicy spowodowany jest brakiem produkcji hormonu antymüllerowskiego.
Metody diagnostyczne
Diagnozę stawia się na podstawie cytogenetycznej analizy chromosomów. Analizę kariotypu można przeprowadzić prenatalnie po amniopunkcji lub biopsji kosmówki, postnatalnie u pacjentów z obojnaczymi narządami płciowymi lub w późniejszym okresie życia u pacjentów z zaburzeniami płodności.
Rozpoznanie różnico
Rozpoznanie różnicowe powinno obejmować częściową dysgenezję gonad 46,XY (46,XY PGD) i syndromiczną dysgenezję gonad 46,XY (w tym zespół Frasiera, dysplazję kampomeliczną i 46,XY DSD z niewydolnością nadnerczy).
Diagnostyka prenatalna
Diagnoza prenatalna jest możliwa w przypadku podejrzenia nieprawidłowości narządów płciowych stwierdzonych w badaniu obrazowym.
Poradnictwo genetyczne
Poradnictwo genetyczne należy zapewnić rodzicom z prenatalną rozpoznaniem mozaikowatości 45,X/46,XY, ale komplikuje je szerokie spektrum fenotypowe, obserwowane w tej chorobie.
Postępowanie i leczenie
W przypadku jednoznacznego obojnactwa genitaliów należy stosować podejście multidyscyplinarne w ośrodku wyspecjalizowanym w leczeniu zaburzeń różnicowania płci, co pozwala na podjęcie świadomej decyzji dotyczącej przypisania płci i planowania terapii. Jeśli jest to konieczne z medycznego punktu widzenia i prawnie dopuszczalne, w odpowiednim momencie można przeprowadzić chirurgiczną rekonstrukcję narządów płciowych zgodnie z przypisana płcią. U pacjentów z płcią żeńską można rozważyć gonadektomię ze względu na zwiększone ryzyko gonadoblastoma. U pacjentów z przypisaną płcią męską do umocowania jąder w mosznie wymagana jest orchidopeksja, a w okresie dojrzewania można zalecić ocenę czynnościową jąder, w tym biopsję. Zwykle trzeba usunąć gonada z dużą dysgenezją. Ze względu na zwiększone ryzyko nowotworów, regularnie należy wykonywać USG gonad. U niektórych pacjentów z niskorosłością można rozważyć leczenie hormonem wzrostu.
Rokowanie
Kliniczne i psychologiczne wyniki leczenia zależą od jakości opieki i poziomu wsparcia.
Dokładna informacja
Wytyczne
- Przewodnik praktyki klinicznej
- English (2006) - Arch Dis Child
- English (2018) - Nat Rev Endocrinol
- English (2018) - Eur J Endocrinol


Dodatkowy informacja