Wyszukaj chorobÄ™ rzadkÄ…
Inne opcje wyszukiwania
Choroba Alexandera typu I
Definicja choroby
Choroba Alexandra typu I jest astrogliopatią oraz najcięższą i najczęstszą postacią choroby Alexandra, ujawniającą się przed 4 rokiem życia i charakteryzującą się padaczką, olbrzymią głową (olbrzymia objętość mózgu) i postępującym opóźnieniem rozwoju.
ORPHA:363717
Classification level: Subtype of disorder- Synonim(y):
- AxD typu I
- Rozpowszechnienie: Unknown
- Dziedzictwo: Nie dotyczy
- Wiek początku: Okres noworodkowy, Okres niemowlęcy
- ICD-10: E75.2
- OMIM: 203450
- UMLS: -
- MeSH: -
- GARD: -
- MedDRA: -
Podsumowanie
Epidemiologia
Prewalencja nie jest znana. Ten typ choroby stanowi około 60% wszystkich przypadków choroby Alexandra.
Obraz kliniczny
Typowa choroba Alexandra typu I ujawnia się od urodzenia do 4 roku życia. Jeżeli ujawni się po urodzeniu (w ciągu 30 dni) zazwyczaj ma bardzo ciężki przebieg z uogólnionymi, częstymi, nie poddającymi się leczeniu napadami padaczkowymi, zwężeniem wodociągu (prowadzi do wodogłowia z wzmożonym ciśnieniem śródczaszkowym) i ciężką niepełnosprawnością intelektualną. W przypadkach mających początek w niemowlęctwie, poza napadami padaczkowymi obserwuje się ataksję, nadmierne odruchy i objawy piramidowe. Olbrzymia głowa i wystające czoło uzupełniają obraz kliniczny. U wszystkich niemowląt rozwojowe kamienie milowe nie pojawiają się, występuje regres w rozwoju psychomotorycznym. Przebieg choroby jest ciężki i często kończy się śmiercią w pierwszych dwóch dekadach po postawieniu diagnozy. Forma noworodkowa choroby postępuje najszybciej, dochodzi do znacznej niepełnosprawności i śmierci w pierwszych latach życia.
Etiologia
Przyczyną choroby są mutacje w genie (GFAP, zlokalizowanym w regionie 17q21), produkującym białko włókienek gleju, prowadzące do wzmożonej jego aktywności (tzw. gain-of-function mutations). Gen koduje białko GFAP, główne białko zasocjowane z filamentem pośrednim w astrocytach. W wyniku wzmożonej ekspresji i gromadzenia się zmutowanego białka, dochodzi do formowania się w astrocytach całego mózgu wtrętów/struktur (włókna Rosenthala). Nie wiadomo obecnie w jaki sposób włókna Rosenthala uczestniczą w patogenezie choroby.
Metody diagnostyczne
Obraz MRI wykazuje charakterystyczną leukodystrofię z nieprawidłowymi sygnałami z jąder podstawy mózgu, pnia mózgu i wzmożeniem kontrastu. Wykrycie za pomocą badania molekularnego mutacji w genie GFAP potwierdza diagnozę. Wykrycie włókien Rosenthala nie potwierdza diagnozy, ponieważ występują również w innych chorobach.
Rozpoznanie różnico
W diagnostyce różnicowej uwzględnia się choroby peroksysomowe, zespół Zellwegera, kwasicę glutarową typu I, zespół Aicardiego i Goutièresa, czołowy wariant adrenoleukodystrofii, leukodystrofię z wielkogłowiem i torbielami podkorowymi.
Diagnostyka prenatalna
Chociaż większość przypadków AxD typu I występuje sporadycznie, diagnostyka prenatalna jest możliwa do przeprowadzenia jeżeli mutacja będąca przyczyną choroby zostanie zidentyfikowana u dotkniętego chorobą członka rodziny.
Poradnictwo genetyczne
AXD typu I zazwyczaj występuje sporadycznie i spowodowana jest wystąpieniem mutacji de novo. Większość pacjentów nie posiada potomstwa. W przypadku zidentyfikowania mutacji de novo, rodzice zasięgający porady powinni zostać poinformowani o możliwości istnienia u jednego z nich mozaikowatości gonadalnej. Poradnictwo genetyczne oraz badania identyfikujące mutację powodującą chorobę mogą zostać zaproponowane rodzinom z wywiadem o obecności choroby oraz członkom takiej rodziny. Penetracja choroby jest całkowita.
Postępowanie i leczenie
AxD typu I jest chorobą nieuleczalną. Dostępne jest jedynie leczenie objawowe, które skupia się na kontroli napadów padaczkowych oraz utrzymaniu funkcji płuc i odżywiania. Pacjenci z ciężkimi zaburzeniami odżywiania mogą wymagać założenia przezskórnej gastrostomii albo umieszczenia sondy nosowo-żołądkowej. Podawanie antybiotyków ma na celu leczenie nawracających infekcji, a podawanie leków przeciw padaczkowych ma zapobiegać napadom. Należy zapobiegać powikłaniom ortopedycznym, zwłaszcza wystąpieniu skoliozy, a ważnym uzupełnieniem postępowania jest leczenie objawów spastyczności przez zespół wielospecjalistyczny. Rodzinom posiadającym chore niemowlęta można zaoferować pomoc psychologiczną.
Rokowanie
Prognoza jest zła, jednak przy stosowaniu odpowiedniej terapii niektórzy pacjenci żyją do wczesnego dzieciństwa, a nawet dożywają wieku młodzieńczego.
Dokładna informacja
Artykuł dla ogółu społeczeństwa
Profesjonaliści
- Streszczenie informacji
- Polski (2013, pdf)
- Artykuł recenzowany
- English (2011)
- Przewodnik praktyki klinicznej
- Deutsch (2016)
- PrzeglÄ…d genetyki klinicznej
- English (2020)
Dodatkowy informacja