Wyszukaj chorobÄ™ rzadkÄ…
Inne opcje wyszukiwania
Zespół Mardena i Walkera
Definicja choroby
Zespół Mardena i Walkera jest zespołem wad charakteryzującym się licznymi przykurczami stawów (artrogrypoza), maskowatą twarzą z blefarofimozą, mikrognacją, wysoko wysklepionym albo rozszczepionym podniebieniem (rozszczep podniebienia), nisko osadzonymi uszami, zmniejszoną masą mięśniową i arachnodaktylią.
ORPHA:2461
Classification level: ZaburzeniePodsumowanie
Bardziej aktualny opis tej choroby jest dostępny w języku angielskim
Epidemiologia
Prewalencja jest nieznana, dotychczas 30-50 przypadków w literaturze światowej zostało opisanych.
Obraz kliniczny
Wiekiem typowym dla początku choroby jest okres noworodkowy albo niemowlęcy, a klinicznie choroba charakteryzuje się postnatalnym opóźnieniem wzrastania i licznymi przykurczami w stawach wraz z ograniczeniem ruchomości tych stawów. Dysmorfia twarzy obejmuje: maskowatą i asymetryczną twarz z blefarofimozą, nisko osadzone uszy, wysoko wysklepione albo rozszczepione podniebienie, mikrognację,
krótką szyję i obniżoną masę mięśniową. Innymi częstymi objawami są: kifoskolioza, wydrążona albo kurza klatka piersiowa, ograniczenie funkcji ruchowych ramion, łokci i nadgarstków, arachnodaktylia i kamptodaktylia (przykurcz palców). U większości obserwuje się wrodzone stopy końsko-szpotawe, brak odruchów ścięgnistych głębokich i hipoplastyczne mięśnie kończyn. Można zaobserwować spodziectwo z obecnością obustronnej przepukliny pachwinowej. Opisano również występowanie wad mózgu, serca i naczyń oraz deficytu intelektualnego.
Etiologia
Przyczyna leżąca u podstaw patomechanizmu zespołu Mardena i Walkera nie została jeszcze wyjaśniona; przypuszcza się, że jest to choroba rozwojowa ośrodkowego układu nerwowego.
Metody diagnostyczne
Rozpoznanie zespołu Mardena i Walkera opiera się na kryteriach minimalnych (postnatalne opóźnienie wzrastania, znacznego stopnia opóźnienie rozwoju, liczne przykurcze stawów, maskowata twarz z blefarofimozą, mikrognacja, wysoko wysklepione lub rozszczepione podniebienie, nisko osadzone uszy i kifoskolioza). Za pomocą rezonansu magnetycznego oraz echokardiogramu można wykryć odpowiednio, wady mózgu lub układu sercowo-naczyniowego. Przy użyciu promieniowania rentgenowskiego można zdiagnozować kifozę.
Rozpoznanie różnico
W diagnostyce różnicowej uwzględnia się: trisomię 13 i 18, zespoły Smitha. Lemlegi i Opitza oraz Zellwegera, uszkodzenie rdzenia kręgowego, wrodzoną amioplazję (wrodzona uogólniona artrogrypoza), niemowlęcy zanik rdzenia kręgowego, zespół Moebiusa, wrodzoną neuropatię z hipomielinizacją, zespoły z blefarofimozą i deficytem intelektualnym, zespoły: van den Ende-Gupta, Freemana i Sheldona, Schwartza i Jampelego (zobacz te terminy), niemowlęcą degenerację neuronów i miejscowy zanik rdzenia kręgowego.
Diagnostyka prenatalna
Jeżeli poprzednie dziecko było chore, można u płodu wykryć dystrofię wewnątrzmacziczną i torbielowatość nerek. Ponadto, w drugim trymestrze ciąży w badaniu USG może ujawnić się artrogrypoza. Badanie USG może również wykazać skąpowodzie. Wykazanie tego objawu powinno skutkować przeprowadzeniem bardziej szczegółowego badania USG, ponieważ można wówczas zaobserwować usztywnione stawy.
Poradnictwo genetyczne
Dziedziczy się w sposób autosomalny recesywny. Porada genetyczna powinna być oferowana parom małżeńskim ze zwiększonym ryzykiem (obydwoje rodzice są nosicielami mutacji odpowiedzialnych za chorobę); należy ich poinformować o 25% ryzyku posiadania chorego dziecka.
Postępowanie i leczenie
Leczenie jest objawowe i prowadzone jest przez wielu specjalistów. Zaleca się zachowawcze postępowanie ortopedyczne i fizykoterapię.
Rokowanie
U chorych obserwuje się znaczny deficyt intelektualny, natomiast przykurcze stawów nie postępują, a nawet wraz z wiekiem i w wyniku fizykoterapii zmniejszają się. Z powodu powikłań (deformacje układu szkieletowego, infekcje płuc, problemy ze strony układu pokarmowego) prognoza co do długości przeżycia jest niekorzystna.
Dokładna informacja
Profesjonaliści
- Streszczenie informacji
- Hebrew (2019, pdf)
- Polski (2013, pdf)
- Wytyczne dotyczÄ…ce znieczulenia
- Deutsch (2011)
- Czech (2019)
- English (2019)
- Português (2019)
- Español (2018)
Dodatkowy informacja